English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

غبارروبی رواق حضرت زهرا(س) حرم رضوی؛ پایان‌بخش همایش بانوان قرآن‌پژوه

غبارروبی رواق حضرت زهرا(س) حرم رضوی؛ پایان‌بخش همایش بانوان قرآن‌پژوه
پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه با برگزاری مراسم نمادین غبارروبی رواق حضرت زهرا(س) واقع در صحن آزادی حرم مطهر رضوی به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری رضوی، پانزدهمین همایش بین‌المللی «بانوان قرآن‌پژوه» در حالی به کار خود پایان داد که صبح روز جمعه نهم آذرماه، بانوان شرکت‌کننده در این همایش در دومین روز حضور خود در شهر مقدس مشهد، برای غبارروبی نمادین رواق حضرت زهرا(س) که در فضای زیرین صحن آزادی حرم واقع است، عازم مطهر حضرت علی‌بن موسی‌الرضا (ع) شدند. این مراسم با مداحی و ذکر مناقب حضرت رضا(ع) و فرزند گرامی‌شان امام جواد(ع) آغاز شد و پس از پایان این بخش، بانوان حاضر در رواق به صورت گروهی قسمت‌های مختلف این رواق نورانی را که مزین به نام حضرت زهرا (س) است، غبارروبی کردند.
گفتنی است، پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه، به همت مرکز بانوان و امور خانواده آستان قدس رضوی و موسسه معارف اسلامی امام رضا(ع) قم روز پنجشنبه هشتم آذرماه، در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد. این همایش با محوریت قرآن و امام جواد(ع) برگزار و مشهد مقدس و حرم رضوی به عنوان میزبان این دوره از همایش انتخاب شد.
 
نبود ترجمه همزمان برای خارجی‌ها و عدم همکاری سازمان مربوطه
حجت‌الاسلام محمد عبداللهیان، دبیر پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن پژوه صبح امروز در مراسم غبارروبی رواق حضرت زهرا(س) در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، درباره نقاط قوت برگزاری این همایش و استفاده از ظرفیت بانوان قرآن پژوه، اظهار کرد: بانوان قرآن پژوه ظرفیت بالایی دارند و در ایام دیگری غیر از برگزاری همایش با آن‌ها ارتباط داریم. نخست فراخوان‌های مقالاتی است که پس از ارزیابی در نشریه بینات چاپ و منتشر می‌شود، دیگری شرکت بانوان در محفل‌های قرآنی و کانون‌های یاسین است.
وی درباره چرایی نبود ترجمه همزمان برای مهمانان خارجی این همایش گفت: در این رابطه با بعضی سازمان‌ها در همایش‌های قبل همکاری داشتیم که متاسفانه در این دوره همکاری خوبی نداشتند و از این جهت همایش با ضعف مواجه شد.
 
گزارش اجمالی همایش پانزدهم
در این همایش در سه بخش و با حضور حدود ۷۰۰ نفر از بانوان قرآن پژوه از سراسر کشور و جمعی از مسئولان کشوری و استانی و با قرائت پیام آیت‌الله حاج شیخ جعفر سبحانی برگزار شد. همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی به عنوان سخنران اصلی این همایش در توضیحاتی ضمن رد رویکرد‌های آسیب‌زای غربی در برخورد با مسائل زنان، غرب را متهم ردیف اول ضایع کردن حقوق زنان دانست ایران را مدعی برافراشتن پرچم دفاع از حقوق زنان معرفی کرد.
غبارروبی رواق حضرت زهرا (س)؛ پایان‌بخش همایش بانوان قرآن‌پژوه در مشهد
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود قرآن را کتاب جدیدی که مختص عصر و زمان و مردم خاصی نیست دانست و اظهار کرد: این کتاب به همه اعصار اختصاص دارد و هر سال بر اهلش در شب قدر نازل می‌شود، آن هم نه این واژگانی که در محضرش هستیم، بلکه بسیاری از معارف قرآن بر اهل آن روشن می‌شود. همان طور که همواره فیض امام رضا (ع) به کشور می‌رسد، اما برای کسی که دل بدهد فرق دارد. باید پنجره دل بگشاییم تا نسیم رحمت قرآن و اهل بیت (ع) و امام رضا (ع) بر دل ما بوزد.
 
برگزیدگان همایش
در بخش دیگری از این همایش با حضور مسئولان، از ۱۵ بانوی ایرانی به نام‌های الهه هادیان رسنانی، علیّه رضاداد، آمنه شاهنده، فاضله میرغفوریان، نرجس توکلی محمدی، معصومه سادات حسینی میرصفی، صغری رادان، زینب رجبی دوانی، ناهید معقولی، زهره رئیس الساداتی، معصومه حاجی مقصودی کرمانی، شهناز اسکینی، فاطمه شفیعی رونیزی، اعظم غلامی و بهاره شعبانی و نیز از ۴ بانوی خارجی فعال به نام‌های زکیه محمودی، بتول جبّار کاظم الجواد، هدی فخری احمد و امال خلف علی در عرصه‌های مختلف قرآنی، با اهدای لوح تقدیر و جوایزی تجلیل و تقدیر به عمل آمد.
غبارروبی رواق حضرت زهرا (س)؛ پایان‌بخش همایش بانوان قرآن‌پژوه در مشهد
در این همایش همچنین دو مقاله برگزیده با عناوین «جایگاه قرآن و تفسیر در میراث فکری امام جواد (ع)» و «دلالت آیات قرآن کریم برای طرد جنسیت گرایی» ارائه شد.
 
گردآوری ۲۱ هزار پایان‌نامه قرآنی از سوی بانوان
صدیقه مهدوی کنی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در بخش دیگری از برگزاری این همایش درباره دستاورد‌ها و فعالیت‌های بانوان قرآن پژوه اظهار کرد: این همایش با هدف تکریم بانوان قرآن پژوه و پیشکسوت در رشته‌های مختلف قرآنی هرساله برگزار می‌شود که معرفی فعالان در حوزه‌های مختلف پژوهشی و فعالیت‌های هنری قرآنی نظیر تذهیب، سفال، قلم‌زنی، معرفی حافظان قرآن و ... از جمله مهم‌ترین دستاورد‌های و فعالیت‌های بانوان قرآن پژوه در جریان برگزاری این همایش در ۱۵ سال گذشته است.
به گفته وی بعد از انقلاب اسلامی اولین پایان نامه قرآنی در سال ۱۳۶۶ توسط یک بانو دفاع شد و از ثمرات انقلاب بود که امکان حضور در جامعه و فعالیت علمی برای بانوان متدین را فراهم کرد.
عضو هیئت علمی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه تعداد پایان‌نامه‌های قرآنی بانوان ایرانی نسبت به دیگر کشور‌های اسلامی در سطح بالاتری است، گفت: تاکنون ۲۱ هزار پایان‌نامه قرآنی نگار شده از سوی بانوان گردآوری شده است که یکی از فواید این کار جلوگیری از تکرار کار موازی در فعالیت‌های قرآنی است، ضمن اینکه خلا‌های موجود پژوهشی شناسایی می‌شود تا برای رفع آن اقدام شود. 

مهدوی کنی درباره دیگر فعالیت‌های بانوان قرآن پژوه تصریح کرد: خانواده بزرگ یاسین تشکیل شده و هزاران نفر در این مجموعه ثبت‌نام کرده و در تلاوت این سوره هر روزه یکدیگر را همراهی می‌کنن. د. همچنین در بخش بین‌الملل، هر ساله تجلیل از بانوان شرکت کننده از دیگر کشور‌های اسلامی را در برنامه داریم که این ارتباط با بانوان دیگر کشور‌ها در انتقال پیام فعالیت‌های قرآنی بانوان قرآن پژوه ایران اسلامی و تلاش برای از بین رفتن ذهنیت و تهمت‌های ناروایی که درباره قرآن نسبت به شیعیان وارد می‌شود، موثر است.
در بخش دیگری از پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن پژوه، پیام سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن پژوه قرائت شد و نیز پس از آن و در نوبت دیگری از برگزاری این همایش، میزگردی به مناسبت بزرگداشت حجت‌الاسلام والمسلمین مرحوم احمد احمدی با حضور حجت‌الاسلام ذبیحی، رئیس سازمان سمت، حجت‌الاسلام مهدوی راد، عضو هیئت علمی دانشگاه، وحید احمدی، فرزند ایشان و احمدمسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران برگزار شد که در این نشست به ارائه ویژگی‌های بارز شخصیتی و فعالیت‌های شاخص و علمی مرحوم احمدی پرداختند و گفته شد که ایشان به ضرورت انجام کار قرآنی در جامعه برای بسط زندگی قرآنی توجه ویژه‌ای داشتند تا به آن حد که همه چیز را کنار می‌گذاشتند و در پی رفع مشکلات جامعه گام برمی‌داشتند.
غبارروبی رواق حضرت زهرا (س)؛ پایان‌بخش همایش بانوان قرآن‌پژوه در مشهد
یادآور می‌شود، تاکنون ۱۴ دوره از این همایش با حضور روسای قوای سه‌گانه در تهران برگزار شده و مقام معظم رهبری نیز در هفتمین دوره این همایش حضور داشته‌اند.

۱۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۵:۱۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.